single-post.php

AWARIA DYSKU NIE MUSI OZNACZAĆ BEZPOWROTNEJ UTRATY DANYCH
Posts

Blog

odzyskiwanie danych

AWARIA DYSKU NIE MUSI OZNACZAĆ BEZPOWROTNEJ UTRATY DANYCH

Z roku na rok wytwarza się coraz większe ilości danych cyfrowych -na komputerowych dyskach twardych przechowywane są prywatne dokumenty, zdjęcia, ale też informacje niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania małych firm, instytucji publicznych czy wielkich korporacji – dokumenty księgowe, programy, bazy danych, maile bez których płynna praca przedsiębiorstwa staje się niemożliwa.

Każdego dnia w całej Polsce dochodzi do kilkuset, a może nawet kilku tysięcy przypadków utraty danych przechowywanych na nośnikach elektronicznych. Od tego jaką wartość mają cyfrowe informacje zależy decyzja o przywracaniu dostępu do nich.

 

Najczęstsze objawy

Zazwyczaj awaria komputera  dotyka użytkownika  w najmniej odpowiednim momencie. Często wiąże się z nią utrata danych zapisanych na nośnikach elektronicznych. W takich sytuacjach wiele osób zadaje sobie pytanie czy przed usterką można było się ustrzec?

W zasadzie tak, wystarczy tylko w porę zwrócić uwagę i zareagować na pewne charakterystyczne objawy zwiastujące zbliżającą się awarię, jak. np.:

  • – wolniejsza praca dysku twardego,
  • – zapis pliku czy jego odczyt zajmuje coraz więcej czasu,
  • – dysk wydaje hałasy typu: świsty, szmery, stukoty

 

Mróz sprzyja utracie danych

Zima to szczególny okres dla posiadaczy mobilnego sprzętu komputerowego – laptopów, tabletów, smartfonów, aparatów fotograficznych. W okresie mrozów odnotowuje się zwiększoną ilość przypadków awarii komputerów skutkujących brakiem dostępu do elektronicznych informacji.

Nagłe zmiany temperatur mogą okazać się niezwykle niebezpieczne dla sprzętu, dlatego by zminimalizować ryzyko awarii należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:

  • – nie należy narażać sprzętu na zbyt długie oddziaływanie ujemnych temperatur
  • – transportować sprzęt w przeznaczonych do tego celu torbach, futerałach bądź pokrowcach
  • – nie uruchamiać sprzętu bezpośrednio po wejściu z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia.

Sprzęt przenoszony w ujemnych temperaturach, przed uruchomieniem powinien zostać odstawiony do czasu uzyskania przez niego temperatury otoczenia. Próba uruchomienia komputera bezpośrednio po wejściu do pomieszczenia, może skutkować przepięciem i uszkodzeniem elektroniki urządzenia.

 

A co kiedy już dojdzie do utraty danych?

NIC STRACONEGO – po stwierdzeniu braku dostępu do danych należy:

  • – odłączyć komputer od źródła zasilania
  • – nie podejmować żadnej pracy na komputerze
  • – nie korzystać z amatorskich programów do odzyskiwania danych

Jeżeli dane mają istotną wartość, nie należy podejmować samodzielnych prób przywracania dostępu do nich, lecz zwrócić się o pomoc w ich odzyskaniu do specjalistycznej firmy, jak MiP Data & Forensic.

Jeśli dysk trafia do laboratorium bezpośrednio po stwierdzeniu usterki, odzyskanie danych jest możliwe niemal w 100% przypadków.