single-post.php

CO MUSISZ WIEDZIEĆ KUPUJĄC DYSK TWARDY
Posts

Blog

5 sposobów na szybki backup danych

CO MUSISZ WIEDZIEĆ KUPUJĄC DYSK TWARDY

NA CO POWINNIŚMY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE ZEWNĘTRZNEGO DYSKU TWARDEGO?!

Kopie zapasowe to podstawa bezpieczeństwa cyfrowego. Użytkownicy mają do dyspozycji cały wachlarz różnych narzędzi do archiwizacji danych – wybór odpowiedniego uzależniony jest od potrzeb, zasobności portfela, a także umiejętności właściciela danych.  

 

NAJWAŻNIEJSZE JEST BY W OGÓLE TWORZYĆ KOPIE ZAPASOWE

Czy tworzysz kopie zapasowe swoich danych? Jeśli jeszcze nie, to koniecznie zacznij to robić!

Istnieje wiele sposobów archiwizacji cyfrowych zasobów, a wybór odpowiedniego nośnika zależy m.in. od rodzaju informacji, które będą na nim przechowywane, ilości potrzebnej przestrzeni wirtualnej, czy obciążenia i częstotliwości użytkowania nośnika.

Niektóre osoby wybierają opcję opartą na chmurze, taką jak GDrive lub Dropbox, inni używają sprzętu takiego jak nośnik typu flash (np. pendrive). Najważniejsze jest jednak, by w ogóle wykonywać kopie zapasowe i robić to z odpowiednią regularnością.

Jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania kopii zapasowych jest zewnętrzny dysk twardy typu HDD. Tego typu nośniki stanowią świetną opcję, ponieważ są mobilne (przenośne), łatwo dostępne, posiadają wiele opcji pojemności oraz stosunkowo niską cenę w odniesieniu do rozmiaru. Kiedy jednak stajemy przed wyborem odpowiedniego egzemplarza okazuje się, że jest tak wiele różnych marek i opcji, iż trudno wybrać najlepszy wariant.

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup to gratulujemy zrobienia pierwszego kroku w kierunku regularnego tworzenia kopii zapasowych danych! Jednak zanim wybierzesz się na zakupy, proponujemy zapoznać się z poniższym materiałem, który podpowie jak odpowiednio dobrać nośnik do naszych potrzeb, istnieje bowiem kilka różnych parametrów i funkcji, które warto rozważyć przed zakupem nowego dysku twardego.

OTO CO MUSISZ WIEDZIEĆ KUPUJĄC DYSK TWARDY

PO PIERWSZE: ZAPLANOWANIE POJEMNOŚCI NOŚNIKA

Zanim zaczniesz myśleć o zakupie nowego dysku twardego, musisz ocenić swoje potrzeby w zakresie pojemności planowanego nośnika. Dostępne w sprzedaży dyski twarde mają dziś pojemność od 250 gigabajtów do kilku terabajtów (1000 GB = 1 TB) – szkoda byłoby zatem kupić nośnik o pojemności 500 GB, a następnie odkryć, że tak naprawdę potrzebujesz co najmniej  1 TB lub nawet więcej. Z kolei bez sensu jest ponosić koszt dysku dwunastoterabajtowego, jeśli dane zajmują zaledwie 130 GB, tym bardziej, że ceny nośników potrafią spadać, wraz z pojawianiem się kolejnych modeli.

W pierwszej kolejności spójrz zatem na wszystkie swoje dokumenty i media – dotyczy to plików office, pdf, zdjęć, filmów, piosenek i innych typów plików. Do archiwizacji potrzebny będzie dysk twardy, który z łatwością pomieści wszystko to co już masz, ale zostawi także zapas na przyszłe dane. Zsumuj całkowitą pojemność pamięci potrzebną do przechowywania bieżących danych i oszacuj, ile dodatkowych danych utworzysz podczas korzystania z nowego dysku twardego .

Najgorsze, co można zrobić, to kupić nowy dysk twardy bez wystarczającej pojemności, tak by zapisać dane częściowo, a następnie być zmuszonym do zakupu drugiego, aby zmieścić pozostałą resztę i zabezpieczyć trochę miejsca na nowe, bądź ryzykować brakiem archiwizacji pozostałych zasobów.

 

PO DRUGIE: ZGODNOŚĆ SPRZĘTOWA

Współczesne komputery mogą mieć wiele różnych konfiguracji podzespołów i systemów operacyjnych. Oznacza to, że należy pomyśleć o kompatybilności dysku twardego przed jego zakupem.

Choć dziś praktycznie wszystkie dyski zewnętrzne nabywane jako nowe nośniki nieposiadające danych można sformatować pod każdym komputerem bądź urządzeniem posiadającym złącze USB – to jeśli jednak chcemy podłączać dysk do wielu urządzeń, na wstępie należy go sformatować pod konkretny system plików – najbardziej kompatybilnym systemem będzie FAT32, który odsługuje niemal każde urządzenie – od komputera PC, poprzez system MAC, po telewizor.

Po stronie sprzętowej wystarczy podłączyć komputer i nowy dysk twardy do wolnego portu USB. W zależności od tego, ile urządzeń peryferyjnych USB aktualnie używasz, ilość dostępnych portów może stanowić twoje największe wyzwanie!  Choć to także oczywiście nie problem – za niewielkie pieniądze można zakupić hub USB.

 

PO TRZECIE: PRZEZNACZENIE NOŚNIKA

Planując zakup należy zastanowić się, czy Twój zewnętrzny dysk twardy będzie przez większość swojego życia leżał bezpiecznie w szufladzie, czy też będzie podróżował z twoim zaufanym laptopem? To ważne pytanie do rozważenia przed zakupem nowego dysku twardego.

Jeśli planujesz używać nowego dysku twardego wyłącznie stacjonarnie – jego rozmiar, waga i prawdopodobnie ogólny wygląd  nie są dla Ciebie ważne. Dysk twardy po prostu dotrzyma towarzystwa komputerowi podczas tworzenia kopii zapasowej informacji, to wszystko.

Jednak jeśli zamierzasz zabierać swój nowy dysk twardy w liczne podróże, to jego waga oraz gabaryt mogą stanowić problem. Musisz się upewnić, że dysk twardy nie jest zbyt ciężki i nie będzie problemu z jego transportem. Laptopy, ładowarki i wszystko, co z nimi związane,  stanowią już wystarczające obciążenie dla Twojego ramienia – dysk twardy może być dodatkowym ciężarem, jeśli wybierzesz np. egzemplarz w formacie 3,5”.

Im bardziej płaski i mniejszy będzie Twój nowy dysk, tym łatwiej i wygodniej będzie go ze sobą zabrać – poszukaj zatem cienkich, niewielkich modeli, jeśli planujesz podróżować z zewnętrznym dyskiem twardym.

W przypadku częstych podróży służbowych właściwym wyborem może okazać się także zewnętrzny dysk SSD, który nie posiada elementów układu mechanicznego, w związku z czym jest nieco bardziej wytrzymały na czynniki zewnętrzne.

 

PO CZWARTE: PRĘDKOŚĆ

Im szybciej, tym lepiej, prawda? Niekoniecznie, chociaż szybkość zależy od osobistych preferencji i wygody. Jeśli znajdziesz się w sytuacjach, w których konieczne jest szybkie przesyłanie plików, warto rozważyć wygodę (i dodatkowe koszty wstępne) szybszego zewnętrznego dysku twardego.

Typowy dysk twardy ma prędkość 5400 obr/min, ale na rynku jest wiele szybszych modeli. Dla większości ludzi wystarcza 5400 obr/min, jednak jeśli Twój styl życia wymaga szybkiego transferu  wybierz szybszy model, który choć będzie stanowił droższy wybór, to dla niektórych osób jest on wart dodatkowej inwestycji.

Należy pamiętać jednak przy tym, iż USB 3.0 osiąga prędkości do 640mb/s, co w dyskach talerzowych przekłada się na maksymalnie około 120mb/s (na tyle jest ograniczona prędkość dostępu do konkretnego sektora dysku). Z kolei dobry SSD jest w stanie osiągać prędkości nawet pięciokrotnie większe.

 

PO PIĄTE: WYBIERZ WRESZCIE NAJLEPSZĄ DLA SIEBIE OPCJĘ I BĄDŹ KONSEKWENTNY W ARCHIWIZACJI DANYCH

Ciągle się wahasz czy, kupić nowy dysk twardy ? Nie ma na co czekać! Im szybciej kupisz i skonfigurujesz zewnętrzny dysk twardy, tym szybciej zabezpieczysz swoje dane. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz utratę tego co w XXI wieku najcenniejsze – swojej tożsamości cyfrowej i wirtualnych zasobów.

Niemniej jednak, jeśli jednak Twój dysk odmówił posłuszeństwa, zanim zdążyłeś wykonać swoją pierwszą kopię zapasową – NIC STRACONEGO! Skontaktuj się ze specjalistą ds. odzyskiwania danych MiP Data & Forensic , aby ocenić szanse na przywrócenie dostępu do informacji. Dane, które uważasz za utracone, mogą być z powodzeniem odzyskane. Skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą MIP Data & Forensic, aby dowiedzieć się, co można odzyskać.I zacznij regularnie tworzyć kopie zapasowe!

 

by Monika