single-post.php

WYZWANIA BRANŻY DATA RECOVERY
Posts

Blog

MiP Data & Forensic – odzyskiwanie danych, informatyka śledcza i computer forensic

WYZWANIA BRANŻY DATA RECOVERY

Odzyskiwanie danych to stosunkowo nowa dziedzina informatyki, na którą składa się zespół procedur i czynności zmierzających do przywrócenia dostępu do danych utraconych na skutek awarii nośnika, bądź działań użytkownika.

Ze względu na szybkie zmiany na rynku nowych technologii branża data recovery również się nieustannie rozwija – jeszcze kilka lat temu niemal 90% „pacjentów” trafiających do MiP Data & Forensic stanowiły dyski twarde. Były to nośniki starszej generacji niż dostępne obecnie na rynku, o zdecydowanie niższych pojemnościach i produkowane w oparciu o nieco inne technologie niż współczesne dyski.

Producenci dysków twardych nieustannie udoskonalają proces produkcyjny – dyski są coraz wydajniejsze, z roku na rok zwiększają się również ich pojemności. W chwili obecnej standardem są dyski o pojemności 500 GB, w sprzedaży dostępne są już dyski 4-5 TB, a producenci zapowiadają, że w najbliższym czasie na rynek trafią nośniki o pojemności 8-12 TB. Z pewnością do przechowywania danych prywatnych takie pojemności są zbyt duże, należy jednak pamiętać że świat wytwarza i archiwizuje coraz większe ilości danych w postaci elektronicznej.

W chwili obecnej coraz większą rolę w życiu zarówno prywatnym jak i biznesowym odgrywają smartfony, które wyposażone w internet z powodzeniem mogą zastępować w dużej mierze pracę komputera. Nowoczesne telefony pozwalają na obsługę korespondencji mailowej, korzystanie z bankowości elektronicznej oraz obsługę wielu innych procesów dzięki różnorodnym aplikacjom.

Nie ma co się zatem dziwić, że w pamięciach komórek przechowywane są coraz większe ilości danych, których utrata może być bolesna dla ich właścicieli. Odzyskiwanie danych z telefonów komórkowych i smartfonów stanowi dziś zatem codzienność pracy serwisu MiP Data & Forensic.

Coraz większym powodzeniem wśród użytkowników cieszą się dziś także dyski SSD, które z roku na rok zyskują coraz większą ilość zwolenników. Jeśli chodzi o szybkość pracy, to są nieporównywalnie bardziej wydajne od swych poprzedników – dysków talerzowych. Poza tym są o wiele cichsze, nie posiadają bowiem ruchomych elementów mechanicznych, jak np. talerze, które wirując z prędkością 7200 obrotów na minutę nie mogą pracować bezgłośnie.

Poza tym właśnie fakt, że dyski SSD nie mają mechaniki sprawia, że są zdecydowanie mniej narażone na usterki fizyczne niż dyski HDD. Zatem nawet w przypadku upadku komputera w trakcie pracy nośnika, nie powinno dojść do awarii. Niemniej należy użytkować je z odpowiednią dbałością, ponieważ odzyskiwanie danych z dysków SSD jest o wiele trudniejszym i bardziej zaawansowanym technologicznie procesem, niż w przypadku dysków HDD.

Jedyną ich wadą jest póki co dosyć wysoka cena, przy jednoczesnych niskich pojemnościach. Jednakże producenci laptopów coraz chętniej sięgają po dyski SSD jako standardowy element wyposażenia komputera, można się zatem spodziewać wzrost ich popularności na przestrzeni najbliższych lat.

Odzyskiwanie danych jest zatem bardzo ciekawą dziedziną, która stale podążać musi za trendami panującymi na rynku nowych technologii i z całą pewnością w najbliższej przyszłości obejmować będzie kolejne grupy urządzeń wyposażonych w elektroniczne nośniki danych.