CZEGO NIE ROBIĆ PO UTRACIE DANYCH
Odzyskiwanie danych przez profesjonalną firmę data recovery niemalże zawsze kończy się sukcesem. Na powodzenie operacji duży wpływ ma jednak zachowanie użytkownika bezpośrednio po awarii nośnika.
Czego zatem nie należy robić po stwierdzeniu braku dostępu do danych?
- Nie podejmować samodzielnych prób odzyskiwania danych
- Nie instalować na nośniku żadnych programów
- Nie otwierać nośnika w warunkach domowych
- Nie podłączać wielokrotnie do źródła zasilania
- Nie podejmować kolejnych prób uruchomienia, z nadzieją, że kolejnym razem dysk zacznie pracować normalnie
Próby przywracania dostępu do danych na własną rękę zwykle powiększają tylko pierwotną usterkę. Specjaliści MiP Data & Forensic od lat zastanawiają się dlaczego ludzie zabierają się za tak skomplikowaną operację jaką jest odzyskiwanie danych nie mając chociażby minimalnego przygotowania do przeprowadzenia procesu, nie dysponując też chociażby półprofesjonalnymi narzędziami. I chyba łatwiej przychodzi im realizacja procesu przywracania dostępu do danych, niż znalezienie odpowiedzi na wydawałoby się proste pytanie.
Odzyskiwanie danych to cały zespół czynności na które składają się prace diagnostyczne mające na celu możliwie najdokładniejsze wskazanie rodzaju usterki, tak by zastosować odpowiednie środki zaradcze i dane przywrócić w pełnym zakresie, z zachowaniem struktury katalogowej, tak by użytkownik po podłączeniu nowego nośnika do komputera poruszał się po dysku, jakby usterka w ogóle nie wystąpiła.