single-post.php
Posts

Blog

dane-z-telefonu-89939950_small-700x310 WIELKI SUKCES MIP DATA & FORENSIC – ODZYSKIWANIE DANYCH PO PRZYWRÓCENIU USTAWIEŃ FABRYCZNYCH W TELEFONIE

WIELKI SUKCES MIP DATA & FORENSIC – ODZYSKIWANIE DANYCH PO PRZYWRÓCENIU USTAWIEŃ FABRYCZNYCH W TELEFONIE

 

MiP Data & Forensic odzyskuje dane w przypadkach, w których jeszcze całkiem niedawno wydawało się to niemożliwe. Mowa o sytuacjach, w których użytkownik przywrócił swój telefon komórkowy lub smartfona do ustawień fabrycznych. Do tej pory w świecie data recovery panowało przekonanie, że odzyskanie danych po resecie fabrycznym na tyle skutecznie nadpisuje poprzednią zawartość, że jej przywrócenie nie jest możliwe – po prostu brakowało technologii, która pozwalałaby odwrócić proces.

Jednakże wraz z rozwojem technologicznym i wprowadzaniem do oferty kolejnych modeli telefonów, również producenci rozwiązań do odzyskiwania danych pracują nad narzędziami zwiększającymi skuteczność realizacji procesu data rescue. Także eksperci w laboratorium MiP Data & Forensic prowadzą własne prace badawczo – rozwojowe nad pozyskiwaniem nowych metod ekstrakcji nośników i analizy pozyskiwanych w ten sposób informacji elektronicznych. Dzięki połączeniu pasji i zaangażowania naszych specjalistów oraz nowych możliwości jakie daje VNR firmy Rusolut możliwe stało się odzyskiwanie danych z telefonów, w których przywrócone zostały ustawienia fabryczne.

 

Odzyskiwanie danych z telefonu Samsung

Pierwszym urządzeniem poddanym nowatorskim badaniom był telefon Samsung. W pierwszej kolejności wykonane zostały standardowe dla tego typu przypadków działania programowe, jednak po wykonaniu pełnego zrzutu pamięci fizycznej urządzenia, analiza jej zawartości wykazała, iż kość pamięci zawiera jedynie dane systemowe, nie ma zaś żadnych śladów danych użytkowych.

W związku z powyższym zastosowana została metodologia śledcza, wykorzystywana dotychczas głównie na potrzeby analiz w ramach informatyki śledczej, polegająca wykorzystaniu profesjonalnych rozwiązań programowo – sprzętowych, w tym nowatorskiej metody inwazyjnej, pozwalającej na odseparowanie kości pamięci od płyty głównej, a następnie wlutowanie się w nią, z pominięciem kontrolera urządzenia.

Operacja pozwoliła na wyodrębnienie ponad 10 000 wiadomości sms oraz historii połączeń zapisanych w pamięci telefonu przed przywróceniem ustawień fabrycznych, które nie były dostępne po zastosowaniu tradycyjnych technik odzyskiwania danych. Póki co metoda nie pozwala na przywracanie utraconych w wyniku resetu zdjęć, ale biorąc pod uwagę nasze najnowsze osiągnięcia, być może w najbliższym czasie i tę przeszkodę będzie można pokonać.

 

Odzyskiwanie danych z telefonu Nokia

Podobną skuteczność osiągnęliśmy w odniesieniu do telefonu Nokia. W przypadku pozostałych marek nadal prowadzimy prace badawcze. Wielu producentów wprowadza bowiem specyficzne formy zapisu danych, w tym ich szyfrowanie, co na chwilę obecną stanowi znaczne utrudnienie w procesie odzyskiwania danych.

Sukces nie byłby oczywiście możliwy bez zaangażowania i pasji naszego zespołu badawczego, dla którego każdy nowy przypadek stanowi swego rodzaju wyzwanie, a rzeczy niemożliwe po prostu nie istnieją.